5G dla Łodzi

5G dla Łodzi

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało na początku stycznia dokument pt. Strategia 5G dla Polski. M.in. dzięki staraniom Politechniki Łódzkiej i ICT Polska Centralna Klaster Łódź została ujęta w ministerialnym dokumencie jako miasto rekomendowane przez Ministra Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce.
Rozpoczynając starania o zainteresowanie Ministerstwa Cyfryzacji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej łódzką lokalizacją dla pilotażu 5G , mieliśmy pełną świadomość szeregu argumentów przemawiających za naszym miastem - mówi prof. Sławomir Wiak rektor PŁ i zarazem przewodniczący ICT Polska Centralna Klaster.
Łódź jako dynamicznie zmieniające swoje oblicze miasto zlokalizowane przy przecięciu głównych dróg komunikacyjnych, z doskonałym zapleczem badawczym na Politechnice Łódzkiej, silnie współpracującym ze sobą środowiskiem firm technologicznych skupionych w ICT Polska Centralna Klaster oraz otwartą postawą władz miasta i województwa, została zaprezentowane podczas dwóch łódzkich wydarzeń poświęconych technologiom 5G zorganizowanych przez PŁ i klaster w Łodzi (październik – panel technologiczny podczas Europejskie Forum Gospodarcze oraz listopad - Łódzkie Dni Informatyki z udziałem Minister Cyfryzacji Anny Streżyńskiej).
Obecność Ministra Cyfryzacji i przedstawicieli Urzędu Komunikacji Elektronicznej na EFG i ŁDI była kluczowa dla zaprezentowania możliwości i potencjału jaki skupiony jest w Łodzi, szczególnie w kontekście aktywności i zaawansowania firm z klastra pracujących nad komercyjnymi zastosowaniami technologii 5G, a także prac w tym zakresie prowadzonych na Politechnice Łódzkiej – mówi rektor PŁ prof. Sławomir Wiak.
Nie do przecenienia jest również fakt, że Łódź jest obecnie w trakcie dynamicznych przeobrażeń związanych z rewitalizacją śródmieścia i budową Nowego Centrum Łodzi. Zmiany widać także na Kampusie PŁ, który jest już naszpikowany jest wieloma rozwiązaniami smart-technologicznymi i jest tym samym doskonałym miejscem do prowadzenia prac, badań i testów nad siecią 5G.Czytany 1345 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 styczeń 2018 15:57